Toetsingscommissie trapt op de rem
De Toetsingscommissie inzet bevoegdheden (de TIB) toetst vooraf of de inzet van bepaalde middelen, zoals de inzet van het sleepnet, rechtmatig is. In één op de twintig gevallen waarin de minister akkoord ging met de inzet van verregaande middelen door de AIVD, werd ze door de TIB teruggefloten. Bovendien blijkt uit de voortgangsbriefDe brief van de TIB dat maar liefst één op tien verzoeken van de AIVD veel te weinig informatie bevatte waardoor de TIB deze verzoeken niet inhoudelijk kon beoordelen.
Dit onderstreept het belang van scherp toezicht op de inlichtingendiensten, vooraf én achteraf. Wat dat betreft is deze voortgangsbrief van de TIB en het optreden van de voorzitter een positief signaal. De brief is helder en to the point. We kunnen ons ook vinden in de eerder geuite kritiekReactie van TIB op voorgestelde wijzigingen die ze hebben op het gebrek aan waarborgen bij het hacken door de geheime diensten. Ook daarmee kunnen grote hoeveelheden gegevens van onschuldige burgers verzameld worden.
Ook de opmerking aan het eind van de brief, dat de TIB qua kennis en veiligheidsbeeld niet alleen gevoed wil worden door de geheime diensten, vinden we uitermate van belang. We zullen laten weten dat de koffie bij Bits of Freedom al klaar staat.
Alex
Door het recent “verijdelen” van een “mogelijke” aanslag zullen de voorstanders/beleidsmakers van de sleepwet alleen maar gesterkt zijn in hun mening dat de wet in een behoefte voorziet.
Hoe groot is het aantal mensen dat BOF volgt en het eens is met de kritische opstelling tav de sleepwet ? Roependen in de woestijn ? Zolang een groot deel gebruikers van Internet vindt dat alles gratis toegankelijk moet zijn, en dus het verdienmodel niet verandert, zullen de Googles, Facebooks, Whatsapp,Tinder (en AIVD) doorgaan met data verzamelen en ge/misbruiken.
Pas als er een kritische massa internet gebruikers (100.000 ? 1.000.000 ?) hun stem laat horen – al dan niet via BOF – zullen de beleidsmakers daar naar luisteren. Gezien de financiele belangen zal daar helaas niet snel aan voldaan worden…….