• Menu

0 recente resultaten

Big Brother Awards: terug- en vooruitblik

00:00
-30:51
00:00

In de laatste aflevering van dit seizoen blikken Evelyn en Inge terug op de Big Brother Awards, waarin de grootste privacyschenders van 2024 werden 'gehuldigd'. Evelyn deelt weer een internetvondst met Inge, een YouTube-kanaal genaamd Afar.

Kijken naar een vulkaan

Evelyn deelt een nieuwe internetvondst: een YouTube-kanaal genaamd AfarBekijk Afar hier op YouTube, dat 24/7 HD-beelden van vulkanen en natuurelementen streamt. Terwijl Evelyn best geniet van de schoonheid van de beelden, blijft ze zich toch afvragen wie erachter zit, wat het verdienmodel is en of er meer speelt dan op het eerste gezicht lijkt. Of is het misschien gewoon een stukje mooi internet? Wie het weet mag het zeggen...
Inge heeft ook nog een kleine tip: de live-streamBekijk de live-stream hier op YouTube in de Sint Stevenstoren in Nijmegen, waarop wekenlang een broedende slechtvalk te zien was (de kuikens zijn inmiddels bijna uitgevlogen!)

De publieksprijs voor de minister van Financiën

De demissionair minister van Financiën won eerder dit jaar de Big Brother Awards publieksprijs vanwege de discriminerende gevolgen van wetgeving die witwassen en terrorismefinanciering moest tegengaan. In de praktijk leidde deze regels tot discriminatie uitsluiting van mensen, vooral mensen met een niet-westerse migratieachtergrond, bij financiële instellingen zoals banken. Bijvoorbeeld bij het openen van een bankrekening of het overschrijven van geld.

Minister Heinen erkende destijds het probleem en beloofde beterschap in zijn ontvangstspeech: er zou een brief komen over aanpassingen van deze wet. Inmiddels is er inderdaad een beleidsbrief Lees hier onze reactie op de briefgekomen, maar daarin wordt het woord ‘discriminatie’ nergens genoemd. Ondanks waarschuwingen van o.a. het College voor de Rechten van de Mens en de Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme, worden hun aanbevelingen nauwelijks overgenomen. De brief legt de schuld vooral bij doorgeschoten risico-inschattingen van banken en stelt juist méér data-uitwisseling, AI en risicogebaseerd werken voor, wat mogelijk tot méér discriminatie kan leiden. De brief vind je hier.

De expertprijs voor DPG Media

DPG Media, bekend van onder andere de Volkskrant, het AD en NU.nl, won de expertprijs tijdens de Big Brother Awards 2024. Die prijs werd uitgereikt door een vakjury van deskundigen op het gebied van privacy en technologie. Het bedrijf won vanwege het dagelijks tracken en profileren van miljoenen nieuwsconsumenten.

Tijdens de uitreiking van de Big Brother Awards nodigde Stefan Havik, verantwoordelijk voor de digitale strategie bij DPG Media, Bits of Freedom uit voor een gesprek. Dat gesprek heeft inmiddels plaatsgevonden.

In het gesprek heeft DPG aangegeven dat het er achter de schermen écht anders aan toe gaat dan het lijkt. Ze zeggen dat ze gebruikers beter beschermen dan zichtbaar is, en dat ze in het komende jaar stappen willen zetten om dat ook beter uit te leggen. Ze willen duidelijker maken wat er met je gegevens gebeurt, en hun cookie banner, die onder vuur ligt bij de Belgische toezichthouder, vervangen door een beter alternatief.

Er was ook ruimte voor gedeelde zorgen. Zo zijn DPG Media en Bits of Freedom het roerend eens over de schade die Big Tech aanricht aan het Europese medialandschap. Dat DPG het opneemt tegen die techgiganten juicht Bits of Freedom dan ook toe. Maar daar hoort volgens ons wel bij dat je het anders én beter doet. Niet dezelfde privacy-onvriendelijke praktijken overnemen, maar daadwerkelijk een andere weg kiezen.

Vooruitblik naar de BBA's 2025

De zomer moet nog beginnen, maar bij Bits of Freedom lonkt aan de horizon al de Big Brother Awards 2025. Welke privacyschendingen maken nu al kans op een nominatie? Genoeg, zo blijkt.

Evelyn noemt direct Life360Lees hier het artikel dat Evelyn schreef over deze apps, de zogeheten gezinshulp-app die in werkelijkheid functioneert als spyware. Ook de gemeente Zaanstad komt voorbij, die persoonsgegevens van mogelijke bijstandsfraudeursLees hier meer over op de website Binnenlands Bestuur publiceerde omdat ze mensen niet kon bereiken. En uit recent nieuws blijkt dat diezelfde gemeente algoritmes gebruikte bij fraudeopsporing die vooral gericht waren op mensen met niet-Nederlandse achternamen.

Dit was de laatste aflevering van dit seizoen, we zijn in oktober weer bij je terug!

Volg ons op de voet...

Let op! Nu volgen wat linkjes naar Big Tech!

Volg jij Bits of Freedom al? Bijvoorbeeld op Mastodon, Bluesky, Instagram of LinkedIn?
De podcast vind je in jouw favoriete podcastapp. Bijvoorbeeld op Spotify of Apple Podcasts.

Wil je niks te maken hebben met Big Tech? Abonneer je dan gewoon op onze podcastnieuwsbrief:

Help mee en steun ons

Door mijn bijdrage ondersteun ik Bits of Freedom, dat kan maandelijks of eenmalig.

Jij bent een officiële supporter van een vrij internet!

Dankjewel voor het steunen en welkom als officiële supporter van een vrij internet.

Je ontvangt de inlogcode voor de donateursomgeving zo snel mogelijk via de mail. Of klik via de knop hieronder om meteen naar de donateursomgeving te gaan.

Naar donateursomgeving

Er ging iets mis tijdens de betaling

Je betaling is niet juist afgehandeld, probeer nog eens.

Support en doneer!

Meer weten over doneren aan ons? Lees er hier alles over.