Onze optie is duidelijk
Bits of Freedom vindt dat het hele artikel waarmee aan de vrijwaring van de aansprakelijkheid wordt gemorreld en waarin het uploadfilter wordt geïntroduceerd en verplicht wordt gesteld, geschrapt moet worden. Het lost namelijk niets op, maar sloopt wel het internet.
We vinden dat tussenpersonen, zoals providers die je de mogelijkheid geven je eigen website te publiceren of platformen die gebruikers in staat stellen om eigen content te publiceren, niet aansprakelijk gesteld moeten kunnen worden voor de uploads van hun gebruikers. Juist dat is één van de redenen waarom het internet zo enorm kon groeien in de afgelopen twintig jaar.
Ook die andere helft van het voorstel, de introductie van een uploadfilter, is onwenselijk. In de eerste plaats betekent zo'n filter dat elke upload gemonitord wordt. De eigenaar van het platform en de grote rechthebbenden hebben dan de macht om vooraf uploads af te keuren. In de tweede plaats is zo'n filter veel te grofmazig: het kan niet beoordelen of er sprake is van een legitieme uitzondering binnen het auteursrecht (zoals een parodie, gebruik voor educatie, rechtmatig citeren, etc). Tot slot is zo'n filter opmaat naar censuur. Nu is het tegenhouden van auteursrechtelijke inbreuken nog het doel, maar het merkenrecht staat al in de rij en ongetwijfeld willen overheden straks ook fake news en hate speech kunnen blokkeren.
P.J. van den Broeke
Terechte kritiek
P.J. van den Broeke
De opmaat naar verdergaande regeling wat wij a la Frans Timmermans wel moeten horen en begrijpen. Dit is staatscensuur.
Johan Herrenberg
Censuur van bovenaf. De EU maakt zich weer een stukje populairder als dit gebeurt.
Tom
En dan vinden ze het gek dat EU in veel landen zo onder druk staat.
Mark
Aan de andere kant: als het huidige Internet idd op zo’n manier totaal wordt dicht gezet gaat de community dan achterover zitten met de handen in de lucht denk je?
Het volgende Internet is al in de maak, eentje die totaal buiten de macht van overheden / bedrijven licht. Gesteund en betaald met bijv. Bitcoin (Waar banken ook nachtmerries van hebben.)
Hoe harder je knijpt, hoe meer er tussen je vingers door glipt.
Wiebe
De stellingname van BoF is wel erg simplistisch. Als platformen geld verdienen aan de illegale uploads van derden, dan is het niet meer dan normaal dat ze daar mede-aansprakelijk voor zijn.
Het zou BoF sieren mee te denken over een oplossing in plaats van deze hakken-in-het-zand opstelling.