Weg van Big Tech stap 3: een privacyvriendelijke cloud
- 16 oktober 2025
Weg van Big Tech: het lijkt in eerste instantie misschien niet altijd even makkelijk. Waar begin je en wat is daadwerkelijk een goed alternatief? Om je op weg te helpen, bieden we je graag een stappenplan met alternatieven aan. Hier vind je alle stappen.
Staan al jouw familiefoto's op Apple's iCloud, Google Drive or Microsoft's OneDrive? Dan ben je lang niet de enige. We zijn namelijk in zeer hoge mate afhankelijk van Amerikaanse Big Tech bedrijven voor onze cloudopslag. Als jouw bestandsverwerking en -opslag via Amerikaanse servers loopt, loop je het risico dat je dit straks niet meer kan gebruiken zonder Amerikaans goedvinden. Of zonder dat wordt meegelezen of meegekeken.
We geven wel toe dat de overstap naar een privacyvriendelijke cloud niet de makkelijkste stap is: het overzetten van bestanden uit een andere cloud moet meestal handmatig en dat kost tijd. Daarnaast koppelt Big Tech de cloudopslag aan besturingssystemen, waardoor het soms niet helemaal mogelijk is om los te komen - tenzij je overstapt van besturingssysteem. Als je dat niet doet, kun je er natuurlijk wel voor kiezen om binnen dat Big Tech besturingssysteem de meegeleverde cloud niet te gebruiken. Je bestanden en foto's sla je dan op in je privacyvriendelijke cloud.
Zoals je in onderstaande tabel kunt zien, zijn er Europese aanbieders voor cloudopslag. Meestal lever je weinig in: net als Google en Microsoft, hebben de meeste diensten opties om bestanden makkelijk te openen en te verplaatsen, een fotoalbumfunctie, bestandsherstel en mogelijkheden om bestanden te delen.